Grodziska Pielgrzymka do grobu Ojca Bernarda Grodziska Pielgrzymka do grobu Ojca Bernarda

Grodzisk Wielkopolski to miasto naznaczone obecnością Sługi Bożego Ojca Bernarda z Wąbrzeźna. Legenda podaje, że za życia w cudowny sposób odkrył w tym mieście źródło zdrowej, wyśmienitej wody, dzięki której miasto zostało ocalone od zarazy. Łatwo więc zrozumieć tradycję grodziskich pielgrzymek.

Grodziszczanie przyjechali już tradycyjnie w pierwszą sobotę września w liczbie ponad 800 osób. Tego roku do pielgrzymów z Grodziska dołączyli także pielgrzymi z Wąbrzeźna, rodzinnego miasta ojca Bernarda.

Przygotowaniem do pielgrzymki, zarówno dla jednych jak i drugich, było zorganizowane dzień wcześniej w Grodzisku sympozjum poświęcone osobie Ojca Bernarda.

Pielgrzymka rozpoczęła się przy studni na grodziskim rynku, gdzie J. E ksiądz biskup Marek Jędraszewski poświęcił pomnik świętobliwego mnicha z Lubinia bardzo realistycznie przedstawiający jego postać.

Po dotarciu pielgrzymów do Lubinia Biskup Marek przewodniczył uroczystej mszy świętej. Pasterska obecność księdza Biskupa ożywiła nadzieję na beatyfikację Ojca Bernarda.

Ojciec Przeor witał i dziękował tymi słowami: Ekscelencjo! Witam w tym miejscu kultu Sł. Bożego, jakim jest klasztor lubiński i z całego serca dziękuję za obecność, przewodniczenie tej uroczystej Eucharystii i pasterską modlitwę o beatyfikację Bernarda z Wąbrzeźna.

Po zakończeniu mszy świętej przyjezdni mogli pokrzepić się ciepłym posiłkiem, posłuchać muzyki w wykonaniu orkiestry i chórków.

Bardzo cieszymy się z zainteresowania i fascynacją osobą naszego współbrata Ojca Bernarda z Wąbrzeźna.

Z naszej strony nie ustają modlitwy o beatyfikacje Sługi Bożego, codziennie zanoszone przed Oblicze Boże w naszej benedyktyńskiej wspólnocie, oraz regularnie tak w lubińskiej wspólnocie parafialnej jak i w Grodzisku i Wąbrzeźnie miastach naznaczonych obecnością Sługi Bożego, czego dowodem jest ta kilkuset osobowa pielgrzymka, jak i wszystkie poprzednie wcale nie mniejsze.

- powiedział o. Przeor

Zatem z nadzieją na beatyfikację nie ustajemy w modlitwie i staraniach.