XVII Grodziska Pielgrzymka do Grobu Ojca Bernarda w LubiniuXVII Grodziska Pielgrzymka do Grobu Ojca Bernarda w Lubiniu

Jak każdego roku mieszkańcy władze samorządowe Grodziska Wielkopolskiego przybyli do naszego opactwa w pierwszą sobotę września, aby u grobu Sługi Bożego o. Bernarda z Wąbrzeżna, świętobliwego mnicha lubińskiego, modlić się o Boże błogosławieństwo dla swojego miasta i swych rodzin.

Setek pielgrzymów nie zniechęciła ani deszczowa aura, ani to, że prowadzone przez nas prace remontowo-inwestycyjne uniemożliwiły zorganizowanie festynu na dziedzińcu klasztornym. Już tradycyjnie prócz autokarów do Lubinia przybyły grupy biegaczy, rowerzystów, motocyklistów oraz rolkarzy. Uroczystej Eucharystii przewodniczył JE Grzegorz Balcerek, biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej wraz z duchowieństwem grodziskim.

Postać Sługi Bożego o. Bernarda z Wąbrzeźna OSB (1575-1603) jest znana mieszkańcom Grodziska Wielkopolskiego. Podania przekazują, że Sługa Boży podczas panującej zarazy pobłogosławił wyschniętą studnię, w której na nowo odkryto wyśmienitą wodę, bez której egzystencja mieszkańców była zagrożona. Owe wydarzenie upamiętnia figura, która znajduje się na rynku w Grodzisku Wielkopolskim przy owej studzience. Ponadto istnieje ulica oraz rondo nazwane jego imieniem.