Konferencja Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego w Lubiniu 2018Konferencja Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego w Lubiniu 2018

Dnia 25 maja odbyła się u nas konferencja na temat kasztanowca Benedykta, która zgromadziła ponad 60 osób. Rozważano temat pielęgnacji i wzmocnień mechanicznych kasztanowca w kontekście innych drzew pomnikowych. 

Wśród propozycji działań są takie, które spotkały się z powszechnym poparciem. Najważniejsze z nich to posadzenie szpalerów wiatrochronnych z drzew o znacznej wysokości, od strony zachodniej i południowej przy murze. Głównym powodem takich działań jest usunięcie kilku drzew, uszkodzonych wskutek wichur, które stanowiły zaporę dla wiatru. Pomysł wymaga jednak uwzględnienia innych aspektów sprawy, związanych z zabytkowym charakterem obiektu, np. kwestia zasłonięcia zabytkowego muru. Uwzględnić należy też aspekt finansowy sprawy.

Drugą propozycją, która na konferencji zyskała powszechne uznanie jest wykonanie instalacji nawadniającej kasztanowiec na wypadek nadmiernej suszy. Ma to na celu uniknięcie zjawiska tzw. letniego odpadania konarów, które ma związek z niedoborem wody.