Lubińska ceramikaLubińska ceramika

Na naszej klasztornej furcie od pewnego czasu można znaleźć nowe produkty. Prócz likierów ziołowych, konfitur czy wyrobów krawieckich pojawiła się także ceramika, która jest owocem pracy rąk lubińskiego mnicha.

Św. Benedykt w swojej Regule, którą nam pozostawił, nie tylko wymaga od mnichów, aby utrzymywali się własną pracą, ale zobowiązuje ich, by także pracowali fizycznie. Rozdział 57. Reguły, który mówi o rzemieślnikach i sprzedaży ich wyrobów, przyczynił się do tego, że jedną z charakterystycznych cech wyróżniających klasztory benedyktyńskie jest to, że we wspólnocie braci można znaleźć mnichów parających się rękodziełem, a nierzadko i rzemiosłem artystycznym.

Tak też i w naszej wspólnocie do między innymi krawca i kowala dołączył brat, zajmujący się wyrabianiem przedmiotów z wypalonej gliny. Produkty, które z pietyzmem wytworzył lubiński mnich, to między innymi przedmioty użytkowe: misy, świeczniki czy patery, artykuły ozdobne jak wisiorki oraz dewocjonalia: krzyżyki oraz podstawki do kadzidła. Lubińska ceramika dostępna jest do nabycia na naszej furcie klasztornej.

 

Więcej informacji oraz zdjęc znajduje się w podstronie w zakładcę Działalność:

Lubińska ceramika