Niedzielne uroczystości żałobne - PogrzebNiedzielne uroczystości żałobne - Pogrzeb

W niedzielę 25 czerwca 2017 r. o godz. 13:30 rozpoczęła się uroczysta Msza św. pogrzebowa śp. o. Karola Meissnera OSB, świętobliwego mnicha-kapłana, odnowiciela opactwa w Lubiniu, w pełni oddanego posłudze na rzecz rodzin, który według wskazań reguły św. Benedykta szukał w swym życiu tylko Boga, a służył innym.

Mszy św. pogrzebowej przewodniczył ks. bp Grzegorz Balcerek, biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej wraz z zgromadzonymi kapłanami oraz siostrami i braćmi w życiu konsekrowanym. Liturgia zgromadziła ogromną liczbę parafian lubińskich, rodzinę i znajomych oraz tych wszystkich, których przywiodła wdzięczność wobec śp. o. Karola. Szacuje się, że w uroczystości uczestniczyło ponad 1,5 tysiąca osób.

Nagranie słów wstępnych ks. bpa Grzegorza Balcerka [kliknij tutaj]

Po odczytaniu Ewangelii został przeczytany list Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski ks. abpa Stanisława Gądeckiego, Metropolity poznańskiego, który w zakończeniu stwierdził: "wyrażam głęboką nadzieję, że miłosierny Bóg rychło przyjmię śp. ojca Karola do swojej chwały i pozwoli mu w niebie orędować za Kościołem pielgrzymującym".  

Następnie kazanie wygłosił ks. kanonik Wojciech Pieprzyca, proboszcz parafii w Rydzynie, od wielu lat związany ze wspólnotą lubińskich mnichów, a zwłaszcza z śp. o. Karolem.

Nagranie kazania pogrzebowego ks. kan. Wojciecha Pieprzycy [kliknij tutaj]

Na zakończenie liturgii eucharystycznej odczytano dwa szczególne listy kondolencyjne. Pierwszy list ks. abpa Wojciecha Polaka, Prymasa Polski, metropolity gnieźnieńskiego oraz drugi ks. kardynała Stanisława Dziwisza, byłego arcybiskupa krakowskiego, w którym wspomniał między innymi o ogromnej życzliwości i przyjaźni, jaką żywił wobec o. Karola św. Jan Paweł II.

Po ostatnim pożegnaniu kondukt wyruszył z kościoła opackiego na cmentarz parafialny, gdzie na kwaterze zakonnej złożone zostały doczesne szczątku śp. o. Karola Meissnera OSB.

Nagranie słów przeora br. Izaaka Kapały OSB [kliknij tutaj]

Miłosierny Boże, spraw, aby Twój sługa, kapłan ojciec Karol, którego w ziemskim życiu zaszczyciłeś świętym posłannictwem, * radował się wiecznie w niebieskiej chwale. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.


List ks. kardynała Stanisława Dziwisza, byłego arcybiskupa krakowskiego [kliknij tutaj]

List ks. abpa Wojciecha Polaka, Prymasa Polski  [kliknij tutaj]

List ks. abpa Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski [kliknij tutaj]

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp S. Gądecki o o. Karolu Meissnerze OSB [kliknij tutaj]

Wiersz Pana Kajetana Pyrzyńskiego [kliknij tutaj]

Kazanie o. Maksymiliana Nawary OSB podczas sobotniej Mszy św. w intencji o. Karola Meissnera OSB [kliknij tutaj]

Listy kondolencyjne:   I    II   III   IV   V

Kondolencje nadesłali także w imieniu swoich wspólnot o. Gerard Mathijsen, opat opactwa w Egmond i o. Bernard Lorent, opat opactwa w Maredsousu.

Życiorys o. Karola Meissnera OSB [kliknij tutaj]